Przedsiębiorczość Natura Gościnność
ozdobnik graficzny - zdjęcie prezentujące Borek Wielkopolski
ozdobnik graficzny - zdjęcie prezentujące Borek Wielkopolski
ozdobnik graficzny - zdjęcie prezentujące Borek Wielkopolski

Pobierasz świadczenie 500 plus? Pamiętaj o wniosku. Każdy musi go złożyć. Chodzi o nowy okres rozliczeniowy
Opublikowano 22 lutego 2023

Zdjęcie ilustracyjne wpisu: Pobierasz świadczenie 500 plus? Pamiętaj o wniosku. Każdy musi go złożyć. Chodzi o nowy okres rozliczeniowy

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

 

Warto przypomnieć, że świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać wypłatę w nowym okresie świadczeniowym, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną:

·         poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety,

·         Platformę Usług Elektronicznych ZUS,

·         portal Emp@tia

·         albo swoją bankowość elektroniczną.

 

Wnioski o świadczenie składane wyłącznie drogą elektroniczną są ogromnym ułatwieniem dla rodziców. Najprostszym i  jednocześnie najszybszym sposobem przekazania dokumentacji do ZUS jest aplikacja mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepu Google Play lub Apple App Store.

 

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby dane, które uległy zmianie, można poprawić przed wysłaniem.

 

Rodzice muszą zdawać sobie sprawę z tego, że data złożenia wniosku ma bardzo istotne znaczenie.  Jeśli  poprawnie wypełniony dokument zostanie wysłany do 30 kwietnia 2023 r., to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Gdy  wniosek zostanie złożony w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Z kolei gdy rodzic spójni się i złoży wniosek dopiero w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września, ale już tylko z wyrównaniem od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia. Złożenie wniosku później niż do końca czerwca powoduje, że ZUS nie wypłaci wyrównania od początku okresu świadczeniowego. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku.

Pliki do pobrania